Konferencja 16 i 17 kwietnia 2018 w sali BIFK

 

16 i 17 kwietnia w sali BIFK przy ul. Kochanowskiego 4 odbyły się konferencje zorganizowane przez nas dla wszystkich nauczycieli oleśnickich szkół i przedszkoli w ramach wdrażania projektu e-oświata II w naszym mieście.

Konferencje otworzył burmistrz Oleśnicy Michał Kołaciński, przypominając cele projektu oraz podkreślając jego znaczenie dla zapewnienia wysokiej jakości edukacji w naszym mieście poprzez wprowadzenie nowoczesnych metod pracy, w oparciu o narzędzia TI. W konferencjach uczestniczyli również chętni rodzice i uczniowie.

16 kwietnia, w poniedziałek, prowadząca spotkanie Renata Gut z Instytutu Talentów FLASHPOINT przekonywała jak współczesne technologie można wykorzystać do rozwoju kreatywności i samodzielności uczniów oraz jak technologia zmieni życie szkoły. Kluczowe punkty jej wystąpienia dotyczyły środowiska VUCA - czym jest i dlaczego jest ważne dla polskiej edukacji, kompetencji przyszłości – na co warto postawić w kształceniu dzieci i młodzieży, elektroniki w służbie edukacji – czy i kiedy nauczycieli w polskiej szkole zastąpią roboty, roli rodziców w budowaniu adekwatnego poczucia własnej wartości dzieci oraz czego warto uczyć nauczycieli i pedagogów w dzisiejszej rzeczywistości.

Po tym bloku wystąpień uczestnicy mogli zapoznać się z nowoczesną metodą nauczania języka angielskiego najmłodszych - Leo English - oraz możliwości wspomagania tego procesu przez robot EMYS.
EMYS jest przyjaznym robotem społecznym, który został zbudowany po to, aby uczyć dzieci języków obcych. Robot jest przeznaczony dla maluchów w wieku 3-9 lat. Działa na wszystkie zmysły dziecka, wydaje dźwięki, mówi, reaguje na dotyk, potrafi rozpoznawać twarze i wyrażać emocje. W trakcie nauki EMYS staje się częścią dziecięcego świata, pobudza wyobraźnię i przemawia ich językiem. Dzieci przywiązują się do zabawki, a wspólna i regularna zabawa sprawia, że nauka staje się przyjemna i niezwykle efektywna.

Proces uczenia języków obcych wymaga czasu i najlepiej rozpocząć go jak najwcześniej. EMYS jest zaprojektowany tak, aby sprostać unikalnym preferencjom wczesnej edukacji. Robot dzięki swoim umiejętnościom i przyjaznemu, społecznemu zachowaniu, potrafi zaangażować dzieci do codziennej wspólnej zabawy. Staje się animatorem, odgrywając scenariusze klasycznych zabaw jakie zwykle nauczyciele realizują w trakcie zajęć w przedszkolach i szkole. Wykorzystując przy tym powszechnie stosowaną w tym wieku metodę nauczania „reagowanie całym ciałem”, staje się niezwykle skutecznym i nowoczesnym narzędziem wspomagającym proces nauczania.
Maluchy za każdą przyswojoną część materiału otrzymują nagrody w postaci nowych bajek i kolejnych zabaw. Poprzez wykorzystanie ekspresji robota i poczucia spełnienia, codzienne powtórki słówek stają się dla dzieci przyjemną zabawą, w której chętnie uczestniczą wspólnie ze swoim przyjacielem. Uczestnicy mogli sami się przekonać o walorach EMYS`a. Miasto analizuje możliwości wdrożenia tego systemu w miejskich przedszkolach i oddziałach przedszkolnych już od najbliższego roku szkolnego.

17 kwietnia, we wtorek, tematem konferencji były Otwarte Zasoby Edukacyjne oraz TIK w edukacji, a prowadzący z firmy Learnetic SA z Gdańska zaprezentowali możliwości korzystania z wolnych zasobów edukacyjnych i wolnego oprogramowania przydatnego w edukacji. Uczestnicy mogli wykonać ćwiczenia wybranych rozwiązań w ramach idei BYOD (własne urządzenia należało przynieść ze sobą- smart fony/tablety/laptopy – do wyboru).

Poruszono także problem bezpieczeństwa w Internecie, zjawiska hejtu i zmian społecznych związanych z nadużywaniem smart fonów i innych urządzeń.

Kolejne spotkania poświęcone aktualnym zagadnieniom związanym z edukacją odbędą się dla chętnych rodziców 24 maja 2018 r. w sali BiFK przy ul. Reja oraz dla uczniów – 14 czerwca 2018 r. w Sali widowiskowej przy Kochanowskiego. O szczegółach będziemy informować poprzez e-dziennik. Już dziś zapraszamy.

                                                                                       Danuta Leśniewska, Dyrektor Zespołu Oświaty Samorządowej

20.04.2018


Wykonanie portalu WizjaNet
Portal Edukacyjny Miasta Oleśnicy - Konferencja 16 i 17 kwietnia 2018 w sali BIFK
Projekt pn. „E-OŚWIATA – program przyjaznej gminy – element projektu E-Miasto” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013