Dzień bez przekleństw

 17 grudnia to Dzień bez Przekleństw. Klasa 4c wraz z wychowawca postanowiła w tym dniu przypomnieć wszystkim , jak piękny może być język polski bez wulgaryzmów.

Uczniowie klasy 4c wykonali plakaty na temat szkodliwości stosowania wulgaryzmów. Każdy uczeń wykonał jeden plakat. 17 grudnia uczniowie odwiedzili każdą z klas odczytując poniższe pismo , a następnie przekazali do klasy plakat. Dodatkowo plakaty zawieszono na korytarzu.
Dla niektórych dużym wyzwaniem bywa powiedzenie jednego zdania bez przekleństw, nie mówiąc już o powstrzymaniu się na cały dzień od bogatego repertuaru tzw. „brzydkich wyrazów”.
Ideą Dnia bez Przekleństw jest zwrócenie uwagi na czystość i piękno polskiej mowy.
Pomimo , że przekleństwa istnieją tak długo jak sam język, są one powszechnie uważane za objaw prymitywizmu i braku kultury. Nie wszędzie można więc sobie pozwolić na mocniejszą „wiązankę” – w niektórych krajach można za to słono zapłacić, a w ekstremalnych przypadkach nawet trafić do aresztu na 15 dni – jak pewien ukraiński uczeń, który nadużywał wulgaryzmów na internetowym czacie.
Dlatego zwracamy się do Was z apelem : Nie przeklinajcie. A plakat powieście w klasie , aby przypominał Wam o naszej prośbie.
Klasa 4c z wychowawcą
Na podstawie: https://www.kalbi.pl/dzien-bez-przeklenstw

17.12.2018


Wykonanie portalu WizjaNet
Portal Edukacyjny Miasta Oleśnicy - Dzień bez przekleństw
Projekt pn. „E-OŚWIATA – program przyjaznej gminy – element projektu E-Miasto” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013