Patron

NOBLIŚCI POLSCY

         

          Henryk Sienkiewicz                  Władysław Reymont                    Lech Wałęsa

 

              

         Wisława Szymborska                     Czesław Miłosz                        Maria Skłodowska-Curie

"(...) Nazwa ma charakter uniwersalny. Przybliża wybitne polskie postacie, które są wzorem do naśladowania w różnych dziedzinach życia. Obok postaci historycznych, już nieżyjących, znanych głównie z podręczników historii i literatury, są to również osoby obecne wśród nas, bardzo konkretne, z którymi można porozmawiać, podyskutować, które mogą nam zaimponować, które mogą być dla wielu z nas duchowymi przewodnikami. Nazwa ma również charakter otwarty - w każdej chwili grono osób będących pośrednio patronami szkoły może zwiększyć się o kolejnego noblistę (być może o ucznia naszej szkoły), stąd praca wychowawcza z samą nazwą w zasadzie nigdy nie będzie zakończona.(...)."


Kilka słów o Noblu

NOBEL Alfred Bernhard
- 1833-96, szwedzki chemik i przemysłowiec; wynalazca m.in. dynamitu (1866), opracował metody jego otrzymywania, a także metody otrzymywania innych materiałów wybuchowych; fundator nagrody nazwanej jego imieniem (Nobla Nagrody).

NOBLA FUNDACJA
- fundacja szwedzko-norweska, założona 1900, z siedzibą w Sztokholmie, realizująca testament A. Nobla przez przyznawanie międzynarodowych Nagród Nobla.

NOBLA NAGRODY
- przyznawane od 1901 corocznie z Fundacji Nobla za osiągnięcia w fizyce, chemii, filozofii, medycynie, literaturze oraz za działalność na rzecz zbliżenia między narodami (Pokojowa Nagroda Nobla); od 1969 - także w dziedzinie ekonomii (z fundacji Banku Szwedzkiego)


Prezentacja sylwetek Noblistów Polskich

Władysław Stanisław Reymont (ur. 7 maja 1867 we wsi Kobiele Wielkie k. Radomska, zm. 5 grudnia 1925 w Warszawie), właściwie Władysław Stanisław Rejment – polski pisarz, prozaik i nowelista, jeden z głównych przedstawicieli realizmu krytycznego z elementami naturalizmu w prozie Młodej Polski. Niewielką część jego spuścizny stanowią wiersze. Laureat nagrody Nobla za czterotomową "epopeję chłopską" pt. Chłopi

10 grudnia 1903 roku Akademia Nauk w Sztokholmie ogłosiła przyznanie nagrody Nobla z fizyki dla Marii Skłodowskiej-Curie za wyniki badań nad promieniotwórczością . 1911 roku Akademia Nauk w Sztokholmie przyznała drugą nagrodę Nobla dla Marii Skłodowskiej-Curie w dziedzinie chemii, za pracę nad określeniem własności fizycznych i chemicznych polonu i radu oraz za prace dotyczące metod wyodrębniania, oczyszczania i pomiaru aktywności pierwiastków promieniotwórczych.


 Lech Wałęsa (ur. 29 września 1943 w Popowie) – polski działacz związkowy, polityk, z zawodu elektryk, lider Solidarności, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w roku 1983 i Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1990-1995. Człowiek roku 1981 według magazynu Time.


  Czesław Miłosz herbu Lubicz (ur. 30 czerwca 1911 w Szetejniach, zm. 14 sierpnia 2004 w Krakowie) – polski prawnik i dyplomata, poeta, prozaik, eseista, historyk literatury, tłumacz. Laureat Neustadt International Prize for Literature (1978) i literackiej Nagrody Nobla (1980); profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley i Uniwersytetu Harvarda; w 1993 powrócił do kraju, członek Polskiej Akademii Umiejętności, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, odznaczony Orderem Orła Białego.

 Wisława Szymborska (ur. 2 lipca 1923 w Bninie) – polska poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

 

 Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu Oszyk, pseudonim Litwos (ur. 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 w Vevey w Szwajcarii) – polski powieściopisarz i publicysta; laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 1905 za "całokształt twórczości"[1]. Jeden z najpopularniejszych pisarzy polskich przełomu XIX i XX wieku.


Wykonanie portalu WizjaNet
Portal Edukacyjny Miasta Oleśnicy - Patron
Projekt pn. „E-OŚWIATA – program przyjaznej gminy – element projektu E-Miasto” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013