Rok 2014 – Rokiem Żołnierzy Tułaczy

Żołnierze Tułacze, czyli Polacy walczący na frontach II wojny światowej na całym świecie, mający na celu niepodległość Ojczyzny – Polski. To Ci, którym poświęcony jest rok 2014.
W ten sposób chcemy oddać im hołd, poprzez pamięć i wspominanie o osobach, które swym męstwem i odwagą nie tylko nieśli zwycięstwo innym zniewolonym narodom ale również chwałę naszemu krajowi.
75 rocznica wybuchu II wojny światowej zmusza do refleksji nad losem polskiego żołnierza. Po 17 września 1939 r. dziesiątki tysięcy naszych rodaków znalazło się w syberyjskich łagrach. Inni poprzez obozy internowania w Rumunii i na Węgrzech przedostało się do Francji, a następnie do Wielkiej Brytanii. Polacy byli wszędzie : w Narwiku , Tobruk, na Atlantyku, Morzu Północnym i Morzu Śródziemnym, w bitwie o Anglię. Z armią Andersa ponad 100 tys. Polaków ewakuowało się poprzez Persję, Bliski Wschód do Italii,. Któż z nas nie słyszał o ich sukcesach pod Monte Cassino?
Właśnie takie momenty należy pamiętać i mówić o nich głośno, aby pamięć pozostała na zawsze.
Uczniowie Gimnazjum nr 2 in, Armii Krajowej w Oleśnicy wspominają żołnierzy tułaczy poprzez udział pod tym samym tytułem w projekcie Fundacji Niepodległości. Zachęcamy do odwiedzenia strony : http://www.rokzolnierzytulaczy.pl/, na której można poznać m.in. biogramy tych żołnierzy. Są wśród nich: gen. Władysław Anders, Mieczysław Boruta-Spiechowicz ps. „Morawski” , Stefan Klemens Jerzy Bałuk „Starba” cichociemny i wielu innych. Uczniowie naszej szkoły przygotowali wystawę poświęconą właśnie tym postaciom. Przed nami jeszcze lekcje wychowawcze i historyczne, jak również apel i gry terenowe.
O swoich działaniach będziemy na bieżąco informować na naszej stronie internetowej.

Beata Rubaszewska
 

29.03.2014


Wykonanie portalu WizjaNet
Portal Edukacyjny Miasta Oleśnicy - Rok 2014 – Rokiem Żołnierzy Tułaczy
Projekt pn. „E-OŚWIATA – program przyjaznej gminy – element projektu E-Miasto” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013